A színekkel való díszítés ABC-je

Interior · 01. Július 2022

A színek felkeltik a figyelmet, megváltoztatják a hangulatot és kiemelnek bizonyos részleteket, bármilyen térről is lenne szó. Azonban mégis úgy tűnik, hogy sokan félnek egy kicsit az erős árnyalatoktól, amikor az otthonuk belső színjein gondolkodnak. Szerencsére itt vagyunk mi, hogy eláruljuk, elég könnyű megtanulni, hogyan kell a belsőépítészetben a színeket összehangolni egy kiegyensúlyozott megjelenéshez.

A színekkel való kiegészítés minden titkát tudjuk, a megfelelő belső színséma kiválasztásától kezdve a színkör belsőépítészeti használatára vonatkozó ötletekig. Bár vannak fontos betartandó szabályok, a díszítés egyik legszórakoztatóbb része a színekkel való játék. Kezdjük a színekkel való díszítés ABC-jével, hogy egy összetett, mégis élénk teret hozzunk létre, amely tükrözi a háztulajdonos egyéniségét.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Belsőépítészeti színszabályok: a teljes házra érvényes a színösszeállítás?


A válasz erre a kérdésre igen is és nem is, attól függ, hogy Ön hogyan képzelte el a teret. Az alapvető belsőépítészeti színszabályok kialakításakor arra szeretnénk ösztönözni, hogy használja kreativitását és stílusérzékét is. Vegyük át a három legfontosabb szabályt, amelyet érdemes szem előtt tartani, amikor arra próbálunk rájönni, hogyan használjuk a színkört a belsőépítészethez.


Complementary scheme

1. A kiegészítő színséma


Egy kiegészítő színséma a színkör két, egymással szembenálló árnyalatából áll. A három hagyományos színkombináció: piros és zöld, sárga és lila, vagy narancssárga és kék. Ezek a színkombinációk kiemelő árnyalatként szolgálnak, ezért érdemes semleges színt hozzáadni az egyensúly érdekében.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. A 60-30-10-es színszabály


E szabály szerint a domináns színnek a tér 60%-át, a másodlagos színnek 30%-át, a kiemelő színnek pedig 10%-át kell kitennie. Elég a matekból; a következőképpen kell alkalmazni ezt a szabályt:

  • 60% tükrözi a szoba általános színét - a hátteret. Ezt a színt fogja használni a legtöbb falhoz, valamint a legfontosabb bútorokhoz, például a kanapéhoz és a nagyobb dekorációkhoz, például a szőnyeghez.

  • 30% a másodlagos szín, amely mélységet ad, és kiemeli a fő árnyalatot. Ezt a színt kevésbé feltűnő bútorokhoz, például székekhez és dohányzóasztalokhoz, valamint függönyökhöz javasolt használni.

  • A maradék 10% az Ön kiemelő színe. Ennek a tónusnak a kiválasztása a legszórakoztatóbb, mert színfoltokat adhat a térhez, hogy különleges hangulatot teremtsen. Könnyedén alkalmazhatja díszpárnák, takarók és egyéb dísztárgyak segítségével. Továbbá bármikor átrendezheti vagy kicserélheti ezeket az elemeket, hogy frissen tartsa a dizájnt.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Keverje a hideg és meleg színeket


A meleg színek közé tartozik a piros, a narancssárga, a sárga, és a semleges színek, mert a melegség és a fényesség gondolatát idézik fel. Ha azt szeretné, hogy a nappali (és a konyha) belső színvilága ragyogjon, úgy, hogy közben még mindig otthonosan érzi magát, ezek kiváló választást jelentenek.

A kék, zöld, szürke és lila viszont kifinomultabb hideg színek, amelyek nyugalmat varázsolnak a térbe. Ezért javasoljuk, hogy a hálószobában vagy a fürdőszoba belső színtervezésében használja őket.

 

linterieuradvies (Instagram)


Hogyan díszítse otthonát belső színséma segítségével


A fentiekben felsoroltunk néhányat az otthon legfontosabb belső színtervezési szabályai közül. Úgy gondoljuk azonban, hogy a szabályokat (néha) meg kell szegni, különösen, ha a színek egyeztetéséről van szó a belsőépítészetben. Ha rájött, hogyan illessze a színeket a lakberendezésében több lehetőség közül is választhat:

  • Választhat egy színsémát, amelyet megtart az egész otthonában, csak a fókuszt változtatva, azonos színcsalád különböző tónusaival játszva. Például a hideg árnyalatok tökéletesek egy csendes hálószobához vagy olvasósarokhoz, míg a melegebb árnyalatok jobban passzolnak egy nyüzsgő konyhához vagy szórakoztató központhoz. A színpszichológia szerint a hideg árnyalatok nyugtató hatással vannak ránk, segítenek csökkenteni a szorongást és elősegítik a pihenést. A meleg színek viszont energizáló hatásúak, jókedvűnek és élénknek érezzük magunkat.

  • Azt is javasoljuk, hogy használja ki a csodálatos semleges színeket. Otthonának belső színtervezésénél a fekete egy kis (vagy több) drámaiságot kölcsönöz minden saroknak, és kiemeli a dekoráció kulcsfontosságú elemeit. A fehér mindig felfrissíti a területet és a bútorokat, modernebb hangulatot kölcsönözve. A szürke és a bézs üres vászonként használható a dekorációhoz vagy az élénk vonások tompításához.

  • Választhatja a 2022-es év Pantone színét, a gyönyörű Very Peri-t, hogy modern hangulatot teremtsen. A merész és kreatív kék lilás aláfestéssel egyszerre inspiráló és nyugtató, dinamikus jelenléte pedig mélységet ad. Ha egy Very Peri akcentus fal túl sok lenne Önnek, javasoljuk, hogy kis adagokban építse be a dekorációjába.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Profi tipp: Könyvek, emléktárgyak és családi fotók használatával a legegyszerűbb színesíteni a teret. A növények és a friss virágok szintén elengedhetetlen kellékei egy barátságos és élénk dekorációnak.